tort weselny 3,

Najsłodszy gość na waszym weselu…

Od niepamiętnych czasów wśród rodzinnych powiedzeń krąży jedno z nich: „nie ma wesela bez jedzenia”. Sporo w tym prawdy. Polskim zwyczajem jest ugościć przybyłych gości przy suto zastawionym stole. Kropką nad i (albo też w tym przypadku „wisienką na torcie”) jest oczywiście tort weselny!

A tortów tyle, ile gustów. Duże, małe, słodkie, wytrawne, o dużej powierzchni lub piętrowe, zdobione lub skromne…

Rozmiar nie jest najważniejszy

Powoli czasy megalomanii przemijają. Coraz częściej szukamy tortów małych (choć to jest pojęcie mocno względne) – jednak dużych na tyle, by każdemu ofiarować choć kawałek. Tym samym jak zawsze wybór rozmiaru jest uwarunkowany wielkością naszego wesela.

Bywa też tak, że już podczas planowania wiemy, że wręczymy na pożegnanie każdemu z przybyłych po kawałku tortu w pięknie zapakowanym pudełeczku. Jeśli tak jest – naturalnie wielkość rośnie przynajmniej dwukrotnie.

Ale ile tak naprawdę potrzebujemy tortu? Za porcję uważa się 100g. Ile więc potrzeba dla 100 osób? 100g x 100 osób = 10kg. Po dodaniu zapasu będzie 12 kg. Taki tort wystarczy.

Skoro nie rozmiar, to może kształt?

tort weselny2

Jak już wiemy, rozmiar dobieramy przede wszystkim do ilości spodziewanych gości. Co jednak z kształtem? Tort piętrowy, płaski? Okrągły czy prostokątny? A może w kształcie serca lub ulubionej rzeczy obojga nowożeńców (gitary, motocykla, aparatu foto?). Niektórzy do kształtu podchodzą bardziej konserwatywnie, jednak też chcąc zaciekawić przybyłych gości wybierają tort w kształcie np. obrączek, połączonych serc. Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia i… możliwości cukiernika.

Duży, o spiczastym kształcie, ale jak to smakuje?

Wygląd wyglądem, jednak nie jemy tylko oczami. Tort musi też smakować! Owocowy, czekoladowy, śmietankowy, orzechowy, waniliowy? A może kawowy? Nie musimy wybierać tylko jednego smaku, możemy podzielić tort na kilka stref smakowych – dla każdego coś dobrego! Doświadczeni cukiernicy wiedzą, jaki tort najbardziej smakuje zebranym. Pewne jest jednak, że nikt nie lubi ogromnej ilości sztucznych dekoracji pod którymi znajdzie ledwie minimalne ilości prawdziwego tortu.

Wspólne krojenie tortu

Po wszystkich przygotowaniach przychodzi czas, kiedy młodzi kroją pierwszy kawałek tortu. Zazwyczaj towarzyszy temu czarodziejska atmosfera, niejednokrotnie ozdobiona dodatkowymi zimnymi ogniami, muzyką, dymem i światłami. Jest to wydarzenie dla wszystkich – tak nowożeńców, jak i zebranych gości. Pozostaje nam nic innego, jak życzyć smacznego!

Categories: Bez kategorii

3 comments

Dodaj komentarz